Akdeniz Turizmini Geliştirme Projesi
TürkçeEnglish
30.08.2015
Site Haritası İletişim Anasayfa
 
Proje Tanıtım CD
Akdeniz Bölgesi
Tanıtım Broşürü
Müze Kart

Kaleiçi

 Deniz ve kara surları tarafından kuşatılan kent merkezine bugün "Kale İçi" denmektedir. Kale İçi'nin sokakları ve yapıları Antalya tarihinin izlerini günümüze kadar getirmektedir. Eski evlerin önemi sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda insanların yaşam şekli, davranışları, gelenekleri ve sosyal yönleri konusunda da çok yararlı bilgiler aktarmaktadır.

Kale İçi'nin sokakları dardır. Çoğunlukla limandan yukarılara doğru, dış surlar yönünde uzanırlar. Evler sahiplerinin ekonomik güçleri ve kullanılış amaçlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Fakat ortak özellikleri çoktur. Genellikle yığma taştan ve ağaç bağlantılı olarak yapılmışlardır. Hepsinin bir sokak cephesi ve bir de sokak görmeyen bahçesi bulunur. Sokağa bakan yüzde, ilk katta çok az pencere vardır. Üst katta ise "Cumba" denilen ve hem ev, hem de sokak mimarisine uygun olarak yapılmış çıkmalar vardır. Bu çıkmalar ağaç süslemelerle bezenmiştir. Evlerin merkezini, zemin katta, bahçeye açılan ve taş zeminli "Taşlık"lar oluşturur. Bu taşlıklarda ağaçtan dinlenme kanepeleri vardır. Buralardan zemin kattaki odalara geçilebildiği gibi, üst kata da bir merdivenle ulaşılır. Zemin kat evin daha çok hizmet bölümüdür. Depo, mutfak gibi görevi olan odalar buradadır. Üst kat ise yaşam içindir. Üst katın odalarının pencereleri daha büyük olduğundan dolayı daha aydınlıktır. Çoğunlukla bu odalarda üst üste iki sıra pencere vardır. Üst pencereler camsız olup ağaç kafeslerden oluşmakta, alt pencereler açılıp kapanabilir türdendir. Cumbaların üst pencerelerinde küçük boyutta ve genellikle renkli camlar bulunur. Kale içinde birçok ev aslına uygun restore edilmiştir. Kale içi günümüzde, eğlence yerlerinin, pansiyonların, restoranların, hediyelik eşya satan dükkanların ve antika halı satan mağazaların bulunduğu eşsiz güzellikte bir turizm merkezi olmuştur.

Antalya limanı bir zamanlar Türkiye'nin güney kıyısında Mersin'den sonra gemilerin yanaşabileceği ikinci limandı. Bu gün ise bu limandan sadece yatlar yararlanmaktadır. Kentin batısında yapılan Endüstri Limanı'nın çalışmaya başlaması ile eski limanın adı "Yat Limanı" olarak değişmiştir

 

Büyük bir bölümü yıkılmış ve yok olmuş at nalı şeklinde içten ve dıştan surlarla çevrilidir. Surlar, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirleri ortak eseridir. Surların 80 burcu vardır. Surların içinde kiremit çatılı 3.000 kadar ev bulunmaktadır. Evlerin karakteristik yapıları Antalya'nın sadece mimari tarihi hakkında fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda bölgedeki yaşam tarzını, gelenek ve görenekleri en iyi şekilde yansıtır. Günümüzde Kaleiçi otelleri, pansiyonları, restoranları ve barları ile eğlence merkezi haline gelmiştir.

HABERLER

Sanayi Kuruluşlarının desteklenmesi ve üretimin artırılması politikası kapsamında inceleme gezi ...

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre, Burdur, Antalya ve Isparta, Türkiye sıralam ...

TURİZM, ÜLKE İSTİHDAMININ % 5’İNİ SAĞLIYOR

 

...

AKTOB, AKDENİZ TURİZMİNİ GELİŞTİRME PROJESİNİ FRANKFURT MÜZE FESTİVALİ’NDE TANIT ...

AKTOB, AKDENİZ TURİZMİNİ GELİŞTİRME PROJESİNİ WTM LONDRA FUARI’NDA TANITTI

AKTOB-BAKA PROJESİNDE İLK EĞİTİM YAPILDI

Akdeniz Turistik Otelcile ...

 

Okan Üniversitesi ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Mesleki Yet ...
 
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2011 Yılı Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Akdeniz Turizminin Geliştirilmesi Projesi için hazırlanan bu yayının içeriği Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Akdeniz Turistik Otelciler Ve İşletmeciler Birliği Derneği’ne (AKTOB) aittir.
AKTOB